Şartname

T.C 
YALVAÇ BELEDİYESİ 
İSTİKLAL MARŞI GÜZEL OKUMA YARIŞMASI ŞARTNAMESİ 
 
1. KONU VE AMAÇ: 
    İlçemizde öğrenim gören 1'inci sınıfla 8'inci sınıflar arası öğrencilerimizin, İstiklal Marşı’mızın Kabulünün yıl dönümü Etkinlikleri kapsamında; Türk dilini doğru, etkili ve kurallarına uygun olarak konuşmaya özendirerek, dilimizi güzel ve düzgün kullanma yeteneğini geliştirmek ve Mehmet Akif Ersoy’u tanıtmak, öğrencilerimize toplum karşısında kendilerini ifade etme becerisi ve özgüven kazandırmak, öğrencilerimizin dilimizin en güzel ifade şekillerinden olan şiir sanatına ilgi duymaları, geçmiş ile gelecek arasında tarihi, milli ve manevi köprü kurabilmelerini, vatan, millet, bayrak sevgisi ve saygısını geliştirmelerini sağlamaktır. 

2. KATILIM ŞARTLARI 
 • Yarışmaya ilçemizde öğrenim gören 1'inci sınıfla 8'inci sınıflar arası öğrencilerimizin katılım sağlayabilecektir. 
 • Yarışmada İstiklal Marşımızın ilk 2 kıtası okunacaktır. 
 • Her yarışmacı yarışmaya bir adet video ile katılabilir. Birden fazla video ile katılan yarışmacılar elenecektir. 
 • Yarışmacılardan videolarını elden teslim edeceklerin katılımcının adı_soyadı şeklinde videolarını isimlendirmeleri gerekmektedir. Videonun, mp4 formatında ve maksimum 100 Mb boyutunda kaydedilmelidir. (1080p 1920x1080 yada 720p yani 1280x720 piksel boyutlarında çekilebilir.)
 • Katılan yarışmacılar velisinin onayını almak zorundadır. Veli bilgisi veya izni olmadan yarışmaya yapılan başvurulardan kurumumuz sorumlu değildir. 
 • Yarışmada kişi kendi ses ve görüntüsünü kullanmak zorundadır, video görüntüsünde yarışmacının yüzü net bir şekilde görülmelidir, başkasının sesini veya görüntüsünü kullandığı tespit edilen yarışmacılar elenecektir. 
 • Yarışmaya katılan öğrenciler “Yarışma Katılım Koşullarını” kabul etmiş sayılır.
 • Yarışma başvuruları 21 Şubat 2022 Pazartesi günü başlayacak, 06 Mart 2022 Pazar günü saat:23.00’a kadar devam edecektir. Başvuru bitiş tarihi ve saatinden sonra yapılacak başvurular kabul edilmeyecektir.
 • Yarışmaya katılmak isteyenler videolarını son başvuru tarihine kadar Belediyemiz Yazı İşleri Müdürlüğüne bizzat başvuru formu ve açık rıza beyanını doldurmak suretiyle, sanal ortamda Flash Bellek vb. araçlarla teslim edebilir ya da Belediyemiz web sitesi https://yalvac.bel.tr/ebelediye/index.php?req=istiklal  adresinden başvuru formu ile videolarını gönderebilecektir. (Başvuru formu doldurulması ve açık rıza metninin imzalanması zorunludur.) 
 • Yarışmacı öğrenci; sade, aşırıya kaçmayan, öğrenciye yakışır, okuduğu şiire özgü serbest kıyafet giyebilir. 
 • Yarışmacılar yarışmaya gönderdikleri video özgün eser ile hikaye, senaryo, müzik, resim, fotoğraf, efekt veya benzeri materyalin hukuki olarak kendilerine ait olduğunu kabul ve beyan etmektedirler. Telif ile ilgili üçüncü şahıslar arasında doğabilecek hukuki anlaşmazlıklarda sorumluluk yarışmacıya aittir. Yarışmacıların yarışmaya gönderdikleri İstiklal Marşı videolarını özgün eser ile hikaye, senaryo, müzik, resim, fotoğraf, efekt ve benzeri materyalin telif hakları yarışmacıda olmak kaydıyla, ticari olmayan faaliyetlerde kullanım hakları ise Yalvaç Belediyesi’ne aittir.” 
 • Yalvaç Belediyesi yarışma kurallarını değiştirme veya kaldırma hakkına sahiptir. 

 3. DEĞERLENDİRME KRİTERLERİ 
Yarışmacıların göndermiş oldukları videolar son başvuru tarihinden itibaren Seçici Kurul tarafından değerlendirilecektir.Her jüri üyesi, öğrenciyi toplam 100 puan üzerinden değerlendirecek, en yüksek ve en düşük puanlar değerlendirmeye alınmayacak geriye kalan her jürinin puanı ayrı ayrı toplanarak ortak puan belirlenecek, en fazla puan 100x5=500 olacaktır. 

Değerlendirme Kriterleri ve Puanlama Değerlendirme Kriterleri
Puan Değeri
Şiire hâkimiyet (Özgünlük, şiirin ruhuna uygunluk, ezber gücü)
25 puan
Beden dili (Jest ve mimikler)
25 puan
Vurgu, Tonlama 
 25 puan
Türkçeyi kullanma ,Diksiyon (Telaffuz)
 25 puan
Toplam
 100 puan
4. HEDEF KİTLE
    Yarışmamıza 1'inci sınıfla 8'inci sınıflar arasında İlçemizde öğrenim gören  çocuk ve gençlerimiz katılabileceklerdir. 

5. BAŞVURU ŞEKLİ 

    Katılımcılar, videolarını son başvuru tarihine kadar Belediyemize gelerek bizzat başvuru formu doldurmak suretiyle sanal ortamda Flash Bellek vb. araçlarla teslim edebilir ya da Belediyemiz web sitesi https://yalvac.bel.tr/ebelediye/index.php?req=istiklal adresinden formu doldurarak videolarını yükleyebilirler. Yarışma başvuruları 21 Şubat 2022 Pazartesi günü itibarı ile başlayacak, 06 Mart 2022 Pazar günü saat:23.00’e kadar devam edecektir. Başvuru bitiş tarihi ve saatinden sonra yapılacak başvurular kabul edilmeyecektir. 


6. ÖDÜLLER
        1inciye Tablet
        2inciye Polaroid Fotoğraf Makinesi
        3üncüye Çocuk Kitapları Seti

 7. SONUÇLAR VE ÖDÜL TÖRENİ 
    Değerlendirme sonuçları 11 mart 2022 tarihinde belediyemizin resmi internet sitesi ve sosyal medya hesapları üzerinden ilan edilecektir. Dereceye girenlere ödülleri 11 Martta yapılacak resmi törende takdim edilecektir

Başvuru Başlangıç Tarihi 
21 Şubat 2022 Pazartesi 
Başvuru Bitiş Tarihi
06 Mart 2022 Pazar günü saat:23.00’a kadar
 Değerlendirme Tarihleri 
 07 Mart 2022-11 Mart 2022
 Sonuç Açıklama Tarihleri 
11 Mart 2022