Belediyeden Çocuklara Ücretsiz Tiyatro

Belediyeden Çocuklara Ücretsiz Tiyatro

Yalvaç Belediyesi ile Sadri Alışık Kültür Merkezi işbirliğinde, Yalvaç Ural’ın kaleme aldığı “La Fonten Orman Mahkemesinde” adlı tiyatro oyunu Yalvaçlı çocuklarla buluşacak. Tiyatro, 18-19 Şubat tarihlerinde iki gün süreyle dört seans halinde Belediye Kültür Merkezi Salonunda çocuklara sunulacak.

Bugüne kadar 61 farklı şehirde 120 bini aşkın çocuğa ulaşan ve bu sayıyı 2017 yılı içinde daha da arttırmak ve daha fazla çocuğu tiyatroyla buluşturmanın gayretinde olduklarını ve oyunun tamamen sosyal sorumluluk projesi olduğunu söyleyen Sadri Alışık Kültür Merkezi Müdür Yardımcısı Yavuz Aytekin etkinlik hakkında şu bilgileri verdi;

Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu’nun Sadri Alışık Kültür Merkezi işbirliğiyle gerçekleştirdiği Türk Çocuk Edebiyatı’nın en önemli yazarlarından Yalvaç Ural’ın kaleme aldığı “La Fonten Orman Mahkemesinde” adlı çocuk oyunumuz 7 yıldır Ülkemizin dört bir yanını dolaşıyor. 

Geride bıraktığımız 7 sezon içerisinde Marmara, İç Anadolu, Doğu Anadolu, Karadeniz, Ege ve Akdeniz bölgelerinde 61 farklı şehirde 120 binden fazla çocuğumuza oyunumuzu sahneledik. 

2016 – 2017 sezonunda Doğu Anadolu Bölgesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Akdeniz Bölgesi, İç Anadolu bölgesinde yer alana 15 farkı şehrimizde yapacağımız turnelerle bu şehirlerdeki çocuklarımıza ulaşmak amacındayız.

Oyunumuz 4 – 12 yaş aralığındaki çocuklara hitap eden onlara doğa, çevre ve hayvan sevgisini aşılamayı amaçlayan tamamen ücretsiz sergilenen müzikli, şarkılı ve danslı bir çocuk oyunudur. Oyunu izlemeye gelen çocuklara oyun sonunda ücretsiz hediyeler de dağıtılıyor. 

Böylesi bir sosyal sorumluluk projesi yürüttükleri için Çolpan İlhan – Sadri Alışık Tiyatrosu oyuncularını tebrik ettiğini belirten Yalvaç Belediye Başkanı Halil Hilmi Tütüncü,  Yalvaçlı çocukları da bu tiyatro oyununu izlemeye davet etti.

Oyun Özeti:

‘La Fonten Orman Mahkemesi’nde oyununda, insanların çevreyi koruma konusundaki özensizlikleri ve bilinçsizlikleri nedeniyle gün geçtikçe bozulan doğal döngüye dikkat çekiliyor. Her geçen gün doğadaki düzenin bozulmasından endişelenen hayvanlar, sonunda Aslan Kral’ın tavsiyesine uyarak şehre gidiyorlar ve kendilerini anlayacak tek insan olan La Fonten’den yardım istiyor. Klasik La Fonten masallarının yaratıcı bir bakışla yeniden uyarlaması olan oyunda ana fikir olarak, bugünden gerekli önlemler alınmadığı takdirde gelecekte dünyamızın ve dolayısıyla bugünün çocuklarının yaşayacakları olumsuzluklar gösteriliyor. Anne babaların yaptığı hatalar yüzünden geri dönülmez bir noktaya gelmeden önce, bugünün çocukları uyarılıyor, neleri yapmamaları gerektiği anlatılıyor ve onlara her şeyin hala düzeltilebileceği umudu aşılanıyor. 

Görseller0000-00-00

YALVAÇ BELEDİYESİ